Geometri İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Geometri İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Geometri İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Mantık yürütme, zeka gücü ve pratik düşünme yeteneği gerektiren geometri çoğu öğrencinin zorlandığı derslerden biridir.  Geometrinin amacı, geometrik kavramların amacını ve birbirleriyle olan ilişkilerini keşfetmek, şekillerle düşünebilmek ve üç boyutlu bir düşünce yapısı kazandırmaktır.

Geometri konuları çok uzun ve yorucu değildir aslında. Konular belli başlı bilgiler, kurallar ve özellikler içermektedir. Peki bir öğrenci geometri dersine nasıl çalışmalıdır?

Geometri çalışırken zor ve bilgi gerektiren konularda mutlaka özet çıkarmanızda fayda vardır. Ancak Geometri formül ezberlemek değildir asla, bu unutulmamalı. Aslında ezberlenmesi gerekiyormuş gibi görünen formüller sadece birkaç önemli formülden gelir. Formül ezberlenmeye kalkışmak, Geometriyi daha zor hale getirmektedir. Kısacası, mantığını bilmek işin temeli.

Her konunun ardından mutlaka bol bol soru çözmelisiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar fayda göreceksiniz. Test çözerken yapamadığınız sorularla vakit kaybetmek yerine tüm testi bitirdikten sonra çözemediğiniz sorularla uğraşın. Yapamadığınız sorular için vakit harcamaktan çekinmeyin. Çünkü bu süreçte şekillere farklı bakış açıları geliştirmiş olacaksınız.

Konulara sırasıyla çalışmak da önemlidir. Konu çalışıldıktan sonra mutlaka test çözülmeli ve soru bankasındaki sorular çözülerek konu iyice kavranmalıdır.

Geometride başarıya ulaşmak istiyorsanız mutlaka çalıştığınız konuları tekrar etmeli, her konunun üzerine testler çözerek tekrarı kavramalısınız. Günde en az 20-25 geometri sorusu çözerseniz mutlaka bunu faydasını göreceksinizdir.Sadece sınavlarda değil günlük hayatta da faydasını göreceksiniz.

Konuyu anlamadan soru çözümüne geçmeyin. Konuyu çok iyi bir şekilde kavradığınızdan emin olduktan sonra test ve soru bankası çözmeye geçebilirsiniz. Aksi takdirde konuyu anlamadığınız için geometri sorularını çözmeniz de mümkün olmayacaktır.

Geometrinin en önemli kuralı ezbere değil, yoruma önem vermektir. Çok fazla soru çözerek yorum gücü geliştirmek gerekir. Ne kadar farklı bir bakış açısına sahip olursanız soruların çözümünde de o kadar kolay fikir geliştirebilirsiniz.

Çözümlü soruları inceleyerek çözüm yollarını keşfedin. Soruların çözümlerine baktıktan sonra benzer soruları çözmeye çalışın.

Yapamadığınız soruları yapabilen birine çözdürün. Çözerken dikkatle dinleyin. Sonra aynı çözüm yolunu kullanarak kendiniz çözün.

BLOG

Biyoloji Zümresi

Biyoloji Zümresi

Biyoloji dersi yoğun bir bilgi aktarımının gerçekleştirildiği, dili Latince kökenli olan bir derstir.

KEŞFET
Coğrafya İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Coğrafya İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Yükseköğretim Kurumları Sınavında; TYT 7, AYT Edebiyat-Sosyal Bilimler Testinde 6, AYT Sosyal Bilimler-2 Testinde 11 soru sorulmaktadır.

KEŞFET
Geometri İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Geometri İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Mantık yürütme, zeka gücü ve pratik düşünme yeteneği gerektiren geometri çoğu öğrencinin zorlandığı derslerden biridir.

KEŞFET

BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM FORMU

Yeni Yol