Yeni Yol Okulları SANAT VE KÜLTÜR ALANINDA

SANAT VE KÜLTÜR ALANINDA

Öğrenciler sanat eğitimiyle bakma eylemi içerisinde görmeyi öğrenirken, dokunup biçimlendirdiği malzemeleri tanır, her türlü yetenek ve gereksinimlerini ortaya çıkarma şansına sahip olur, kişiliğini geliştirme fırsatı bulur. Öğrencilerin soyut kavramları algılaması kolaylaşır, sanat eseri ve kendi arasında bağ kurması sağlanır ve bunların hepsi özgüven duygusunu geliştirir. Özgüveni yüksek, sosyal ilişkilerinde başarılı, sanatı seven bireyler yetiştirme vizyonumuz doğrultusunda; iyi bir sanat eğitimi programının çalışma alanlarının çeşitlendirilmesiyle değer kazanacağının farkındalığıyla alanında uzman öğretmenlerden oluşan kadromuzla müzik, heykel, seramik, ahşap, görsel sanatlar ve drama atölyelerimizde sanata kucak açıyoruz.

Sanat aktiviteleriyle uğraşan çocukların yabancı dillerden coğrafyaya, matematikten tarihe geniş bir alanda daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar; müzik, resim, drama, heykel, çizim vb. yaratıcı ifade biçimlerinden herhangi birinde çalışmalar yapan öğrencilerin, uygulanan testler ve sınavlarda daha yüksek puanlar elde ettiğini ortaya koymuştur. Sanat eğitimiyle birlikte öğrencilerimizin hayal gücünün geliştiği, yaratıcılıklarının arttığı; karar verme, problem çözme, yorumlama, iletişim kurma, sorgulama becerilerinin de geliştiği gözlemlenmektedir. O yüzden okulumuzun sloganı BAŞARIDAN FAZLASI olmuştur.

Gerek okul içi gerek okul dışı mekânlarda sergiler açarak, resmi ve özel kurumların düzenlemiş olduğu birçok yarışmaya katılarak öğrencilerimizin sanat alanında daha etkin ve daha başarılı olmaları amaçlanmaktadır. İl ve bölge genelinde, ulusal ve uluslararası boyutta kazandığımız ve kazanacağımız başarıların çocuklarımızda yarattığı olumlu etkileri gördükçe bizim de heyecanımız, mutluluğumuz ve motivasyonumuz artmaktadır.

Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

BİZE ULAŞIN

İLETİŞİM FORMU

Yeni Yol